piątek, 17 czerwca 2016

PLACEK DROŻDŻOWY z kruszonką

Blacha 26 cm, ale 28 cm będzie też dobra, bo ciasto wychodzi bardzo wysokie.
  • 500 g mąki tortowej
  • 50 g drożdży
  • 3 - 4 żółtka w zależności od wielkości jajka
  • 150 g cukru (1 szklanka)
  • 500 ml mleka
  • ½ kostki margaryny (ja używam Kasię)
  • 1 cukier wanilinowy
Mleko przelewamy do rondelka i podgrzewamy na małym ogniu. W tym czasie w miseczce rozkruszamy drożdże i posypujemy łyżeczką cukru. Sprawdzamy, czy mleko jest ciepłe (nie gorące), wtedy odlewamy 3 łyżki, które łączymy z naszymi drożdżami i cukrem. Energicznie mieszamy, tak aby wszystko ładnie się połączyło i rozpuściło. Odstawiamy miseczkę w ciepłe miejsce i przykrywamy ściereczką. Do reszty mleka dodajemy margarynę, wcześniej odcinając z naszej ½ kostki 1cm pasek (będzie na kruszonkę). Odstawiamy na bok i czekamy aż margaryna się rozpuści.
Do dużej miski wsypujemy 300 g mąki, 140 g cukru, 3 żółtka, mieszamy kopystką. Sprawdzamy czy mleko z margaryną się połączyło oraz nie jest gorące, (dobrze jak będzie ciepłe) i wlewamy do miski. Mieszamy ponownie kopystką do połączenia składników. Kiedy nasze droższe ładnie już urosły, je również dolewamy do ciasta i rozpoczynamy intensywne mieszanie. Mieszamy, podrywając ciasto od spodu, tak jakbyśmy chcieli je napowietrzyć. Dodajemy resztę mąki i dalej napowietrzamy. Może się okazać, że ciasto wymaga większej lub mniejszej, ostatniej porcji mąki. Jak składniki się połączą, a my dalej napowietrzamy, zaczną powstawać takie purchle, to oznacza, że ciasto jest idealne. Miskę przykrywamy ściereczką i odstawiamy do wyrośnięcia. Potrzeba około 30 minut.
A teraz czas na kruszonkę. Do miski dajemy nasz odkrojony pasek margaryny, dodajemy cukier wanilinowy, łyżkę cukru i 2 łyżki mąki. Całość ugniatamy palcami aż się połączy, a w rękach będą pozostawać nam grudki, ważne by nie kleiły się nam do rąk. Mąką operujemy na wyczucie.

Gdy ciasto wyrośnie, przekładamy je do wysmarowanej margaryną tortownicy, wyrównujemy wierzch, który smarujemy białkiem. Na koniec posypujemy kruszonką. Pieczemy ok. 40 min na złoty kolor w temperaturze 170 stopni.

Przepis własny